پنج نکته در خرید کفش

۱) خرید کفش‌ باید در بعد از ظهر باشد. به طور طبیعی پاهای افراد صبح‌ها حدود نیم سایز،کوچک ‌تر از بعد از ظهرها است. چون پاها در بعد از ظهر متورم ‌تر می‌ شوند و به تبع آن سایزشان نیز بزرگ ‌تر می ‌شود.

۲) درباره سایز کفش دو نکته حائز اهمیت است:

اول اینکه: در انتخاب کفش حتماً باید آن را پوشید و اینکه به شماره ی درج شده روی آن بسنده کنیم، برای اطمینان از اندازه بودن آن کافی نیست.

دوم اینکه: باید به این نکته توجه کرد که اندازه پاهای افراد با افزایش سن، کم و زیاد شدن وزن و حتی بارداری تغییر می ‌کند. پس ملاک قرار دادن سایزهای قبلی، در انتخاب آن کار صحیحی نیست.

۳) در هنگام خرید، پوشیدن هر دو لنگه کفش ضروری است. در بیشتر افراد، سایز یکی از پاها، بزرگ ‌تر از دیگری است. اینگونه افراد لازم است که در انتخاب کفش‌، پای بزرگ ‌تر را ملاک قرار دهند، نه پای کوچک ‌تر را.

۴) راه رفتن با کفش در زمان خرید، بسیار مهم است. برای این کار اگر کفش، بند دار است، باید بندهای آن را بست و با آن چند قدم راه رفت. کفش مناسب، سبک و راحت بوده و پایتان را اذیت نخواهد کرد.

۵) کفش مناسب کفشی است که انگشت شست پا، به راحتی در آن حرکت کند و بین نوک انگشت شست و لبه جلویی کفش، حدود نیم تا یک سانتی ‌متر فاصله وجود داشته باشد.

 

کفش‌های پاشنه‌دار

یکی دیگر از سوالات بسیار مهم در انتخاب کفش، پاشنه‌دار بودن آن است که البته در خانم‌ها مصداق بیشتری می ‌یابد. کفش‌های پاشنه تخت، چون حالت ضربه‌ گیری در پاشنه ندارند، هنگام راه رفتن باعث درد پاشنه می‌ شوند. پس پاشنه باید وجود داشته باشد، اما کفش‌های پاشنه بلند هم، به طریق دیگری سبب آزار و درد پا می ‌شوند.

زنان ده برابر بیشتر از مردان از درد پاها‌یشان شکایت دارند و دلیل آن پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند است که پنجه آن تیز بوده و به انگشتان پا فشار می ‌آورند.

به خانم‌ها توصیه می‌ شود که هیچگاه کفشی نپوشند که پاشنه‌اش بلندتر از سه سانتیمتر باشد، هرچه پاشنه کفش بلندتر باشد، فشار وارده بر کف پا، بیشتر می ‌شود که این فشار به جلوی پا و در نهایت به پنجه‌ها منتقل شده و باعث آسیب انگشتان می‌ شود.
پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند و غیراستاندارد دارای عوارضی است:

عوارضی مانند انحراف انگشت شست پا، میخچه، تاول و خمیدگی انگشتان، دردهای مزمن کمر ، دردهای مفاصل ، زانو ،پاشنه پا و خستگی‌های زودرس، پیامد مستقیم استفاده از چنین کفش‌هایی است.

با شروع تابستان و گرم‌تر شدن هوا، انواع دیگری از کفش‌ها موسوم به کفش‌های تابستانی یا صندل وارد بازار می‌ شوند. این کفش‌ها نسبتاً باز بوده و امکان تبادل هوا میان بیرون و درون کفش را فراهم می ‌آورند و باعث می ‌شوند که گرما در کفش ایجاد نشود، اما همین کفش‌ها هم استانداردهای خاص خودشان را دارند.

نکته مهم این است که پا در هنگام حرکت باید در یک حالت ثابتی بماند. در کفش‌هایی که پشت باز هستند، هنگام حرکت، یک انرژی صرف بیرون نیفتادن آنها از پا می ‌شود و این‌ کفش‌ها باعث خستگی بی ‌مورد می ‌شوند.

بعضی از صندل‌های ظریف زنانه یک بند نازک در قسمت عقب دارند. بندهای نازک به علت قطر کم، فشار بیشتری روی یک نقطه از پا متمرکز می‌ کنند و باعث آزار آن می‌ شوند. پوشیدن این کفش‌ها در درازمدت، باعث التهاب تاندون آشیل پا می‌ گردد که بسیار دردناک و آزاردهنده است، ولی به افرادی که مایل به پوشیدن صندل هستند توصیه می کنیم، اگر قصد پیاده ‌روی‌های طولانی‌ تر از ۲۰ دقیقه را دارید، به هیچ ‌وجه صندل نپوشید و از کفش‌های استاندارد دیگر استفاده کنید.

بیشتر مردم در انتخاب کفش به زیبایی و رنگ و طرح آن دقت می ‌کنند نه به فاکتورهای استاندارد آن و این باعث آزارهای درازمدت در آنها می ‌شود.

امیدواریم فرهنگ پوشیدن کفش و اطلاع‌ رسانی در این زمینه آن قدر زیاد شود تا به ‌جایی برسیم که در واقع کفش‌های استاندارد را دوست داشته باشیم و بخریم.

دکتر محمد تقی حلی ‌ساز- متخصص طب توان ‌بخشی

ارسال شده در آوریل 29th, 2011 موضوع مد و fashion توسط

۲ نظر در 'پنج نکته در خرید کفش'

  1. جولای 31, 2011 در 12:15 ق.ظ
    ip نویسنده:78.109.196.94

    بهاره
  2. آوریل 30, 2012 در 10:44 ق.ظ
    ip نویسنده:2.181.11.89

    Y@s

ارسال نظر به
XHTML::
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>