مالک نام خود در دنیای اینترنت باشید

امروزه داشتن وب سایت نه تنها برای شرکت ها و موسسات و فروشگاه ها یا حتی هنرمندان و محصولات آنها بصورت نیاز درآمده بلکه مورد علاقه اشخاص هم شده است. بدین صورت که افراد یادداشت های شخصی و خاطرات یا حتی عکس های خود را در سایت یا وبلاگ شخصی خود با دیگران به اشتراک می گذارند و دیگر این اطلاعات را در یک دفترچه داخل کشوی میز خود پنهان نمی کنند. در دنیای تکنولوژی حاضر وبلاگ نویسی یک امر پیش پا افتاده شده و تقریبا همه افراد نظرات و تفکرات خود را (حتی با نام مستعار) در وبلاگ خود منتشر می کنند.

البته بسیاری افراد اطلاعات خصوصی دارند که همچنان مایلند از دیگران پنهان کنند یا حداقل در دسترس عموم قرار ندهند که جای این عمل خارج از دنیای اینترنت است و بهتر است همچنان به قفل کشوی خود اعتماد کنند.

اما برای راه اندازی یک سایت یا وبلاگ شخصی به چه چیزهایی نیاز است؟

دو راه وجود دارد که هر یک مزایا و معایب خود را دارد: ۱- استفاده از سرویس های وبلاگدهی عمومی ۲- راه اندازی سایت یا وبلاگ اختصاصی

در استفاده از سرویس های وبلاگدهی عمومی شخص بسیار راحت عضو سیستم می شود و فقط از امکانات سیستم استفاده می کند. هزینه ای نمی پردازد. اما مشکل نمایش تبلیغات در وبلاگهای غیر مستقل، عدم توانایی برای افزودن امکانات به وبلاگ از اشکالات این سیستم ها می باشد ضمن اینکه ممکن است مطالب شما با قوانین سرویس دهنده مطابقت نکند و آزادی عمل نداشته باشید.

با راه اندازی سایت یا وبلاگ اختصاصی خود شما آزادی عمل کامل در اداره سایت خود دارید و هیچکس نمی تواند برای شما محدودیت ایجاد کند مگر اینکه خلاف قوانین قضایی کشور خود فعالیت نمایید یا شکایتی داشته باشید. می توانیم سیستم مدیریت محتوای مناسب برای خود را انتخاب کنید و با کمی آموزش می توانید ظاهر سایت خود را نیز بدون نیاز به طراحان مطابق میل خود تغییر دهید. البته برای داشتن این امکانات بایستی کمی هزینه نمایید:

۱- هزینه ثبت دامنه (دامین)، که همان نام سایت شماست. مثلا در این سایت دامنه ما shivablog.ir می باشد. انتخاب نام مناسب و امکان خرید آن پیش از دیگران نیز مهم است. تهیه یک دامنه با نام و نام خانوادگی شما می تواند جالب باشد، مثلا: www.hamidestili.com

۲- هزینه میزبانی وب (هاست)، که همان فضای هارددیسک از یک سرور دائما متصب به اینترنت با سرعت مناسب است. بسته به حجم اطلاعات و عکس یا فیلم هایی که مایلید در سایت خود قرار دهید می توانید سرویس خود را تهیه نمایید.

۳- هزینه طراحی و پیاده سازی، که بستگی دارد شما چه سیستمی مورد نظرتان باشد. سیستم های مناسب و قوی همچون wordpress – joomla که بیشتر برای سایت های شخصی استفاده می شوند رایگان هستند و فقط ممکن است بابت نصب و افزودنی های آنها مجبور شوید مبلغی پرداخت نمایید.

هزینه ای که برای ثبت دامنه بایستی کرد تقریبا ثابت است. به عنوان مثال هزینه ثبت یکساله دامنه های com. و net. حدود ۱۰ دلار (۱۲ هزار تومان) می باشد و هزینه ثبت یکساله دامنه ir. با تخفیف های نمایندگان ۴۵۰۰ تومان. دامنه های ir توسط موسسه www.nic.ir ثبت می شوند و قیمت اصلی ایشان ۱۴۴۰۰ تومان است در حالی که از طریق نماینده ها ثبت پنج ساله آن ۱۲۵۰۰ تومان می شود. بنابراین به نفع همه است که برای ثبت اینگونه دامنه ها از طریق نماینده ها اقدام کنند.

چنانچه مایل باشید می توانید دامنه های خود را از طریق www.shivahost.ir ثبت نمایید.

در صورت تمایل به تهیه سرویس میزبانی وب (هاستینگ) نیز می توانید با www.shivahost.ir همکاری داشته باشید. پلان ویژه wordpress این مجموعه برای راه اندازی سایت و وبلاگ اختصاصی بسیار مناسب است ضمن اینکه دامین ir رایگان هم به شما هدیه میدهند.

برای طراحی و سیستم مدیریت محتوی نیز به شما wordpress را پیشنهاد می کنیم که در ایران پشتیبانی بسیار خوبی هم دارد و به راحتی همانند یک وبلاگ می توانید از آن استفاده نمایید.

شیوا هاست

ارسال شده در جولای 8th, 2011 موضوع کامپیوتر و اینترنت توسط

ارسال نظر به
XHTML::
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>