کشتار بی‌گناهان

کشتار بی‌گناهان (۱۵۹۱ میلادی) اثر نقاش هلندی کورنلیس ون هارلم (۱۵۶۲۱۶۳۸ میلادی)

کشتار بی گناهان اثری است از نقاش منریست هلندی، کورنلیس ون هارلم (۱۵۶۲۱۶۳۸ میلادی) که در سال ۱۵۹۱ میلادی خلق شده‌است.

این اثر نیمه منریسم که صحنه کشتار کودکان بی‌گناه در بیت لحم توسط سربازان هرود در هنگام تولد عیسی مسیح را به تصویر کشیده‌است، دومین کار مشابه نقاش با این سناریو است که در فاصله کمتر از یک سال خلق شده‌است. هرود هنگامی که خبر تولد پسر بچه‌ای در قلمرو حکومتش را شنید که بنا گفته منجمین دربارش، پادشاه یهود خواهد شد، دستور داد تا تمام پسران زیر دو سال در بیت لحم کشته شوند.

خشونت فراوان و پیکره‌های عریان شبهه هرکولی، اغراق در تنش و حس جاری در صحنه و پرسپکتیوی ناقص با پیکره‌های نیمه عریان، همه و همه از مشخصات منریسم هلندی اواخر قرن شانزدهم میلادی است که به وضوح در این اثر قابل تشخیص است.

تاثیر این اثر در شاهکار روبنز، نقاش فلندرزی قرن هفدهم میلادی یعنی «کشتار بی‌گناهان» (نامی مشابه با این اثر) که در حدود سال ۱۶۱۱ میلادی خلق شد، غیر قابل انکار است. این اثر هم مشابه نگاره‌های ون هارلم، در دو نسخه تهیه شد که شامل مطالعه اولیه و نسخه نهایی بود. شاهکار روبنز هنوز لقب گرانقیمت ترین تابلوی استادان کهنه کار (به انگلیسی: The Old Masters) را یدک می‌کشد.

نسخه دوم «کشتار بی‌گناهان» ون هارلم (این اثر)، هم اکنون در موزه فرانس هالز در شهر هارلم در هلند نگهداری می‌شود.

ارسال شده در بهمن ۳ام, ۱۳۸۹ موضوع فرهنگ و هنر توسط داغ کن - کلوب دات کام

ارسال نظر به
XHTML::
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>